Shire - Shirský kůň
Shirský kůň
Shirský kůň je tak typicky anglický jako buldok a mnozí lidé ho považují na nejlepšího těžkého tažného koně. Říká se mu shire proto, že byl chován v středoanglických hrabstvích (shires) Lincolnu, Leicecesteru, Staffordu a Derby.
Od „velkého koně“ k shirovi
Podle studia brnění z 16. století se zdá, že „velký kůň“ byl ve skutečnosti pouze těžkým koněm, který měřil kolem 157cm, a jen málo se podobal mohutnému modernímu shirovi. Velcí a těžcí tažní koně se v Británii objevili až koncem 16. století, kdy „velký kůň“ již nemohl nosit rytíře v plné zbroji a začal se používat k tahání těžkých vozů a kočárů na venkově. Tehdejší cesty nebyly nic jiného než hrubě upravené trasy, v suchých měsících strašlivě prašné a hluboce rozbahněné v zimě.
Při popisu dovozu těžkých koní té doby se Thomas Blundeville(1561-1602) zmiňuje o německém tažném koni, frísovi a vlámském koni. Německý kůň po sobě nezanechal žádné zřetelné známky, ale frísové a vlámští koně sehráli důležitou úlohu. Frísové se sice postarali o zušlechtění a zlepšení volnosti pohybu, přesto na vývoj britského shira měli největší vliv vlámští koně, zpravidla černí jako frísové. Toto veliké, pomalé a těžké zvíře, chované rovněž v bažinatých krajích, je považováno za hlavního předka shira, nejvýrazněji ovlivňujícího jeho vzhled.
Velký počet flanderských koní dovezli Holanďané na počátku 17.století, když se ujali prácí na vysušení Fénských bažin ve východní Anglii. Po skončení práce koně zůstali a byli zde chování. V té době mizí zprávy o „velkém koni“ a anglický tažný kůň začíná být známý pod jménem anglický vraník.Toto jméno mu dal Oliver Cromwell, který sám pocházel z Cambridgeshiru a byl zemědělským odborníkem. Ve skutečnosti asi tento budoucí Lord protektor mluvil o fríských koních, ale jméno se ujalo a stalo se obecně užívaným.
Packingtonský Slepý kůň
Za hřebce-zakladatele shirského plemene se obecně považuje packingtonský Slepý kůň, který byl chován v Packingtonu poblíž Ashby de
Plemenná kniha Shirů
Společnost pro chov plemene , známá pod jménem English Cart Horse Society, vznikla v roce 1876 a první plemenná kniha byla zveřejněna o dva roky později. V roce 1884 změnila tato organizace jméno na Shire Horse Society. Mezi lety 1901 a 1914 bylo každoročně zapsáno více než 5 000 zvířat a chovatelé je hromadně vyváželi na trhy ve Spojených státech. Po II. světové válce, kdy už se shirové neuplatňovali ani v průmyslu, ani v zemědělství, jejich počet silně poklesl. Dnes je nejvíc používají pivovarské společnosti. Shire přežívá právě díky podpoře pivovarů a něco málo získává na každoroční přehlídce koní v Londýně, kde se předvádějí soutěže těžkých tažných koní.
Každoroční přehlídka příláká více než 15 000 diváků a 300 ůčastníků.
Současný shire
Současný Shierský kůň je daleko kvalitnější než jeho předchůdci a blíží se spíše středoanglickému typu než hrubému fénskému kmeni. Díky své mimořádné síle je držitelem mnoha rekordů v tahu. Např. na výstavě ve Wembley v roce 1924 pár shirl dosáhl v tahu při dynamometrickém měření vyvíjené tažné síly maximální výkon, a to tah 50 tun, což je největší měřitelná zátěž-nejvyšší tažná síla na stupnici dynamometru. Týž pár, zapřažený v tandemu na kluzkém žulovém dláždění utáhl 18,5 tuny, ačkoliv souhra koní nebyla právě příkladná. Nejoblíbenější zbarvení je vrané s bílými rousy na nohou, ale často jsou k vidění i spřežení běloušů a také hnědáci a tmaví hnědáci jsou povoleni.
Povaha
Shirský kůň,největší plemeno koně,známé svou laskavostí a schopností milovat všechno živé,p
ovahou sloužit věrně člověku a stát mu po boku ve válkách i v dobách klidu na polích.A v moderní době na výstavách,soutěžích a přehlídkách. U těchto koní však nepoznáme kdy už jsou skutečně rozzlobení, prostě to nedají najevo, ale pak vás mohou pošlapat(kopyty velikosti talíře). K tomu však dojde mimořádně. Mají vysoký práh citlivosti. Takže i kdyby vedle nich někdo vystřelil zůstanou klidně stát.
Využití:
Velmi oblíbené jsou různé soutěže, včetně soutěží v orbě nebo v tahu jedno-, dvou- a čtyřspřeží. Kvalifikační závody vrcholí v říjnu ve Wembley, kde je mimo jiné zvolen i kůň roku. Využití shirských koní je mnohem větší, než by se na první pohled zdálo. Práce tažných koní je na kratší vzdálenosti (12 -
Popis
krk:na tažného koně poměrně dlouhý a sbíhá vzadu k hluboké, šikmé pleci, dostatečně široké pro nasazení chomoutu
http://slawik.com/
Obvod: Průměrná míra obvodu shirského hřebce je 6-8stop(180-240cm) a prsa jsou široká, mohutná. Tyto části naznačují výbornou, zdravou konstituci.